Podwójna rocznica Sokoła

17 września 2022 roku świętowaliśmy podwójną rocznice Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – Niepołomice: 120 lat jej istnienia, oraz 30. rocznicę odrodzenia organizacji.

Sokół to jedna z najdłużej działających organizacji społecznych w naszym kraju, o wspaniałej historii i dokonaniach. A co najważniejsze – organizacja do której i Ty możesz dołączyć, aby poprzez treningi fizyczne i budowanie postaw patriotycznych tworzyć jej przyszłość.

Okolicznościowa wystawa

Wydarzenia okolicznościowe rozpoczęły się w Bibliotece Niepołomickiej, w której otwarta została wystawa historyczna poświęcona zarówno Sokołowi w Polsce, jak i niepołomickiemu gniazdu. 

Można śmiało powiedzieć, że Sokół jest od wielu lat miejscem ‘kultowym’, tak jak ‘kultowym’ staje się Biblioteka Niepołomicka” powiedziała podczas otwarcia Barbara Post, wiceprezes Towarzystwa. Przypomniała też garść faktów dotyczących organizacji, chociażby to w jakich okolicznościach Towarzystwo weszło w posiadanie budynku, w którym obecnie znajduje się jego siedziba.

Stanisław Kracik, prezes niepołomickiego gniazda Sokoła zachęcił, aby “refleksją objąć te 120 lat, które za nami i zadać sobie samym pytanie co dalej”. Podkreślił, że szanowanie przeszłości wymusza stawianie sobie samym nowych wyzwań.

Joanna Lebiest, dyrektor niepołomickiej Biblioteki, opowiedziała skąd wziął się pomysł na wystawę i podkreśliła rolę samych mieszkańców miasta w zgromadzeniu materiałów, które możemy na niej podziwiać.

Na wystawie znalazły się fotografie, pamiątkowe dokumenty i wspomnienia. Zgromadzony materiał jest tak obszernym, że ekspozycja rozmieszczona jest na dwóch poziomach. 

Pamiątkowa tablica

Dla upamiętnienia podwójnej rocznicy, na ścianie przy wejściu do Sokolni, czyli siedziby organizacji przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Niepołomicach, zawisła pamiątkowa tablica.

Sokół dziś

Polskie Towarzystwo Sokół – Niepołomice to wciąż działająca organizacja, w której trenować można gimnastykę artystyczną, boks czy kung-fu. 

Uczestnicy wernisażu wystawy mieli okazję do podziwiania umiejętności sekcji tańca i gimnastyki artystycznej, prowadzonej przez panią Monikę Pawlusiewicz-Zender. To jedna z najdłużej działających i najbardziej rozpoznawalnych grup sportowych w naszej gminie. 

Warto podkreślić, że oprócz sportu, Sokolnicy angażują się w wydarzenia patriotyczne i święta państwowe. 

Korzystając z oferty Towarzystwa dołączasz w poczet jego członków, możesz uczestniczyć w zebraniach, proponować własne inicjatywy i pracować na rzecz rozwoju organizacji.

Więcej o ofercie oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na naszej stronie.

PODZIEL SIĘ:

Może cię też zainteresować: